Šķidrā mēslojuma tvernte 20000 litru tilpums CrossChem teritorijā Olainē

Kas jāņem vērā izvēloties šķidrā mēslojuma tvertni?

Šķidrā mēslojuma tvertnes Latvijā

Latvijas saimniecības labprāt izmanto šķidros mēslošanas līdzekļus, bet, lai tos lietotu, ir nepieciešama uzglabāšana, un te ir daudz dažādu risinājumu:

 • 1000 l IBC (cena 50–70.00 EUR/gab.), kas tiek pārvadāti, glabāti savā sētā, nereti tek un pil, rezultātā tiek zaudēta vērtīgā prece;
 • 20–24 000 l FlexyTanki vai plastikāta maisi (cena no 400 līdz 700.00 EUR/gab.), kas tiek noguldīti sētā, deg saulē/UV staru ietekmē, kā arī dažkārt garšo putniem, kas mīl tajos izknābāt caurumus;
 • 30–100 000 l metāla mucas (cena lietotai no 500 EUR līdz jaunām, kas maksā desmitus tūkstošus EUR). Te ir visplašākā izvēle un iespējas, turklāt vēl pieejamais vēsturiskais mantojums var rast pielietojumu, tāpat nolietotās dzelzceļa mucas, kas tīri labi var pildīt savu uzdevumu. Jāņem gan vērā, ka iepildītās preces kvalitāte nereti var mainīties, tā kā metāls korodē un pat nelielos saskarsmes punktos rada nenovēršamu preces bagātināšanu ar metāliem, kas nav labvēlīgi augiem;
 • 50 000 –100 000 l stikla šķiedras mucas (cenās no 10 000 EUR un uz augšu) dod iespēju ērti pielāgot gan formu, gan savienojumu/pieslēguma vietas ērtai turpmākai lietošanai. Šis risinājums ir patiešām labs vidēja izmēra saimniecībām no 200 līdz 500 ha – galvenais, lai saimniecība var atļauties šo risinājumu;
 • 15–28 000 l polietilēna tvertnes (cena 1500–4000 EUR), tās ir ērti transportējamas, viegli pārvietojamas un novietojamas preces glabāšanai, ilgmūžīgas;
 • virs 500 000 l šķidro mēslojumu uzglabāšanas baseini (cenas vairākos desmitos tūkstošu EUR), bet, ja rēķina uz 1000 l glabājamo preču, šis viennozīmīgi ir lētākais risinājums.

Ideāls variants vidējām saimniecībām – polietilēns?

Kā izvēlēties vislabāko šķidrā mēslojuma uzglabāšanas tvertni, kas atbildīs katra saimieka prasībām un ļaus izbaudīt pastāvīgu mēslojuma daudzumu ikreiz, kad tas nepieciešams? Jāsaprot, ka saimniecības ir dažādas, to apstrādājamās teritorijas arī, bet, tā kā mērķis ir apskatīt piemērotāko risinājumu vidējām saimniecībām, mūsu vērtējumā polietilēna tvertnes ir ideāls risinājums!

Kāpēc polietilēna tvertnes?

Starp daudzajiem tirgū pieejamiem risinājumiem polietilēnam ir neapšaubāmas priekšrocības:

 • iepildītā produkta kvalitāte nepasliktināsies metāla korozijas dēļ;
 • preces cena uz 1000 l uzglabājamā produkta veido apmēram 150.00 EUR;
 • tās maksā nesalīdzināmi mazāk par stikla šķiedras tvertnēm;
 • pretstatā tērauda mucām tās ir ilgmūžīgas;
 • kā papildu priekšrocību var minēt to elastību, gadījumos, kad kāds to netīšām iedunko, tā nemainīgi atgriežas savā iepriekšējā veidolā, bez manāmiem vizuāliem defektiem.

Mūsdienu tehnoloģijas un ražošanas risinājumi dod iespēju ražot polietilēna šķidrā mēslojuma mucas, kas nodrošina drošu šķidruma uzglabāšanu ar blīvumu 1.7 kg/l, kas tiek panākts, jo tvertnes tiek ražotas kā viens elements, kam nav metinājuma šuvju vai citu savienojumu. Šāda konstrukcija arī nodrošina lielisku izturību pret triecieniem un daudz lielāku blī- vumu nekā stikla šķiedras izstrādājumiem. Cienījami ražotāji nodrošina arī izturību pret sarežģītiem laika apstākļiem, kas bieži sastopami mūsu platuma grādos, kā arī pret UV starojumu.

Kāds tilpums būtu zelta vidusceļš?

Iespēju daudzveidība garantē, ka pat mazas saimniecības atradīs individuāli piemērotu produktu savām vajadzībām. Tiek piedāvāti kompakti risinājumi, piemēram, 9000 l tvertnes. Saraksta otrā galā ir lielākās tvertnes, kurās var ievietot pat 28 000 l šķidrā mēslojuma. Kā piemēru ņemsim rezervuāru, kura tilpums ir 22 000 l. Tas ļauj pilnā apjomā cisternā piegādāt šķidro mēslojumu, tam ir taustāmi ieguvumi, optimizējot mēslojuma pie- gādes izmaksas. Autocisterna uzņem vidēji 19 300 l mēslojuma. Tātad, ja ir 22 000 l produkta, saimnieks ne tikai varēs saņemt piegādi ar pilnu autocisternu, bet gandrīz 3000 l rezerves ļaus atšķaidīt mēslojumu līdz vēlamajai koncentrācijai tieši tvertnē, ja ir tāda nepieciešamība.

Pirkuma cenas starpība 20 000 l un 22 000 l variantiem nav liela, notekti noderēs iespēja šķidrajam mēslojumam pievienot ūdeni.

Ko vēl vajadzētu atcerēties?

Lai gan standarta garantija ir 1– 2 gadi, ražotāji, kuriem rūp produktu kvalitāte, piedāvā garantiju līdz 10 gadiem. Tvertne ar tik lielu garantijas laiku nodrošinās kalpošanu praktiski bez apkopes, bez vajadzības pārkrāsot, bez piesārņojuma vai uzglabātā mēslojuma noplūdes riska. Svarīgi ir arī tvertnes izmēri. Izmantojot tvertnes, kuru diametrs nepārsniedz 2.5 m, pirkumu varēs piegādāt ar standarta kravas automašīnu, tādējādi ievērojami samazinot transporta izmaksas. Pie pirkuma jāņem vērā ražotāja reputācija un pieredze.

Šis raksts oriģināli publicēts žurnālā Saimnieks (Oktobris, 2020).

Jaunums!
Uzpilde tagad vēl ērtāka ar CrossChem AdBlue uzpildes staciju aplikāciju!​