Jānis Melgailis, “CrossChem” projektu vadītājs
22.08.2024.
AdBlue ir būtisks elements mūsdienu lauksaimniecības tehnikas ekspluatācijā, kas palīdz samazināt kaitīgo emisiju ietekmi uz vidi. Veicinot izpratni, ieviešot bonusu sistēmu un nodrošinot stingrākas kontroles, varam panākt plašāku AdBlue izmantošanu un tādējādi veicināt ilgtspējīgāku lauksaimniecību. Kopīgiem spēkiem veicinot atbildīgu praksi, lauksaimnieki var nodrošināt gan ražas un peļņas pieaugumu, gan arī samazināt lauksaimniecības ietekmi uz vidi.
Kāpēc AdBlue ir svarīgs?
Mūsdienu lauksaimniecības tehnika tiek darbināta ar dīzeļdzinējiem, kas pazīstami ar savu efektivitāti un zemo degvielas patēriņu. Taču tie arī rada ievērojamu daudzumu kaitīgo slāpekļa oksīdu (NOx) emisiju, kas ir bīstamas videi un cilvēku veselībai. NOx veicina smoga, skābā lietus veidošanos un elpošanas problēmas. AdBlue ir neatņemama selektīvās izplūdes gāzu attīrīšanas (SCR) sistēmas sastāvdaļa, ko izmanto NOx emisiju samazināšanai dīzeļdzinējos. Pateicoties SCR tehnoloģijai un AdBlue, mūsdienu lauksaimniecības tehnika var atbilst stingrajiem Euro 5 un Euro 6 emisiju standartiem.
Mīti par AdBlue
Nav noslēpums, ka ir dzirdēti dažādi mīti un stereotipi par AdBlue, piemēram, ka tā uzpilde un lietošana ir sarežģīta un dārga. Taču patiesībā AdBlue uzpildīšana ir samērā vienkārša. Lielākajai daļai mūsdienu lauksaimniecības tehnikas ir iebūvēta AdBlue tvertne ar līmeņa indikatoru, kas brīdina, kad nepieciešams to papildināt. AdBlue ir pieejams degvielas uzpildes stacijās un auto detaļu veikalos par salīdzinoši zemām cenām. Tāpat nereti dzirdēts uzskats, ka AdBlue it kā bojā motoru, kas pilnībā neatbilst patiesībai, jo AdBlue tiek iesmidzināts tikai izplūdes sistēmā aiz kolektora. Patiesībā AdBlue ļauj motoram vieglāk “elpot” un tādā veidā samazinās degvielas patēriņš. Ja pareizi rīkojamies, SCR sistēma kalpo uzticami un prasa minimālu servisu.
Neizmantotais potenciāls
Jāatzīst, ka ir vairāki faktori, kas ietekmē AdBlue izmantošanu lauksaimniecībā, un viens no tiem ir informācijas un izpratnes trūkums, jo daudzi lauksaimnieki nezina par AdBlue priekšrocībām un tā pozitīvo ietekmi uz vidi un ekspluatācijas ekonomiju. Finansiālais aspekts arī ir viens no faktoriem, jo lauksaimnieki vēlas ietaupīt un neaizdomājas par AdBlue ilgtermiņa priekšrocībām. Tāpat svarīgs faktors ir vājie kontroles mehānismi – arī pie mums Latvijā diemžēl nav stingru kontroles mehānismu, lai nodrošinātu obligātu AdBlue lietošanu, un tas ļauj lauksaimniekiem no tā izvairīties un tādējādi ietaupīt naudu uz vides rēķina.
Turpmākais ceļš pretī ilgtspējīgai lauksaimniecībai
Lai mazinātu lauksaimniecības ietekmi uz vidi un virzītos uz ilgtspējīgāku nākotni, ir būtiski ieviest inovatīvus risinājumus. Ir svarīgi, lai atbildīgās iestādes risinātu šķēršļus, kas kavē plašāku AdBlue izmantošanu lauksaimniecībā. Lauksaimniekiem nepieciešama plašāka informācija par AdBlue priekšrocībām, tostarp tā pozitīvo ietekmi uz vides aizsardzību, degvielas ekonomiju un atbilstību emisijas standartiem. Semināri un informatīvie materiāli ir lielisks veids, kā izglītot mērķauditoriju, lai lauksaimnieki varētu pieņemt izsvērtus lēmumus. Latvijas ķīmisko produktu ražotājs “CrossChem” ar saviem resursiem un savu iespēju robežās to dara, piedaloties dažādos industrijas pasākumos un organizējot klientu dienas. Taču šāds virziens būtu jāieņem ikvienam vides jautājumos iesaistītajam. Atbildīgajām iestādēm, arī lauksaimniecības organizācijām un dīzeļdegvielas ražotāju un piegādātāju interešu pārstāvjiem, jāstrādā pie negatīvu stereotipu un nepatiesas informācijas par AdBlue atspēkošanas. Piemēram, izplatot uz pierādījumiem balstītu informāciju un veicinot lauksaimnieku uzticību un interesi par AdBlue pareizu izmantošanu.
Stingrāku kontroles mehānismu ieviešana
Eiropas Savienības mērķis ir līdz 2035. gadam panākt nulles emisijas attiecībā uz jauniem vieglajiem automobiļiem un kravas automobiļiem. Tas nozīmē, ka līdz 2035. gadam visiem jaunajiem automobiļiem, kas tiek reģistrēti Eiropas Savienībā, jābūt transportlīdzekļiem ar nulles CO2 emisijām. Lai to panāktu, arī atbildīgajām iestādēm ir jānodrošina efektīvas pārbaudes, lai atklātu un sodītu par AdBlue sistēmu atslēgšanu. Tas radīs godīgu konkurences vidi un motivēs lauksaimniekus ievērot vides aizsardzības normas, kas šobrīd noteiktas Eiropas savienībā.
Sadarbība ar lauksaimniecības tehnikas ražotājiem
Lauksaimniecības tehnikas ražotājiem jāturpina investēt pētniecībā un attīstībā, lai uzlabotu AdBlue sistēmu efektivitāti un lietošanas ērtumu. Kā piemērs, “CrossChem” ir saņēmis savas laboratorijas akreditāciju, kas atbilst ISO 17025:2017 prasībām un šī laboratorija ir kompetenta veikt AdBlue kaitīgo izmešu samazināšanas šķīduma analīzes, tādēļ akreditācija sniedz iespēju “CrossChem” piedāvāt Baltijā unikālu pakalpojumu, nodrošinot neatkarīgus pētījumus un uzticamus rezultātus. Tāpat ir svarīgi nodrošināt lauksaimniekus ar vieglu piekļuvi rezerves daļām un kvalificētam tehniskā atbalsta dienestam, lai uzlabotu lauksaimnieku pieredzi, nodrošinot apmierinātību ar AdBlue tehnoloģijām un veicinot uzticēšanos piegādātājiem.
Topošo ķīmiķu kvalitatīva sagatavošana
AdBlue tehnoloģijas veiksmīga ieviešana un ilgtspējīga izmantošana ir atkarīga arī no kvalificētu speciālistu pieejamības, kas spēj nodrošināt pareizu AdBlue sistēmu apkopi, remontu un kontroli. Šajā kontekstā jauno ķīmiķu sagatavošanai ir izšķiroša nozīme. Izglītības programmas un cieša sadarbība ar nozari ir svarīga šī mērķa sasniegšanai. Sadarbība starp izglītības iestādēm un AdBlue nozares uzņēmumiem sekmētu praktiskās apmācības iespējas, piedalīšanos mācību programmu izstrādē un darba vai prakses vietas piedāvājumus jaunajiem speciālistiem. Veiksmīgai AdBlue lietošanas nodrošināšanai, izpratnei un ES mērķu sasniegšanai, ir nepieciešama visaptveroša pieeja, kas ietver izglītību, informētību, kontroli, atbalstu un kvalificētu speciālistu sagatavošanu. Lai veicinātu plašu AdBlue lietošanu lauksaimniecībā, ir nepieciešams mērķtiecīgs un rūpīgs darbs virknē virzienu. Tas jāveic kā komersantiem un izglītības iestādēm, tā citām ar vides un lauksaimniecības nozarēm saistītām organizācijām. Nozare, kura proaktīvi samazina tās ietekmi uz vidi, ir krietni labāk sagatavota nākotnes izaicinājumiem un turpina attīstību, kāpinot arī tās pamatdarbības rādītājus – ražas un ieņēmumu apjomus.